Yukarı Çık

Karasu`da yeni bir şehir doğuyor!

Karasu Ekşioğlu İnşaat

İstanbul'un Anadolu yakasındaki 1 milyonluk yeni şehir Yuvalı'ya inşa edilecek. Yuvalı ise önümüzdeki yıl Karasu 'ya bağlanacak. Ticaretin kalbi yeni inşa edilecek havalimanı, demiryolu hattı ve gümrük limanıyla Karasu'da atacak... Yuvalı ise önümüzdeki yıl Karasu 'ya bağlanacak. Ticaretin kalbi yeni inşa edilecek havalimanı, demiryolu hattı ve gümrük limanıyla Karasu'da atacak...

“Yeni şehirler kumcağız. Bu yeni şehirlerden biri Mudanya, diğeri de Karasu'da olacak" sözü Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktara ait. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'un iki yakasına birer milyonluk iki yeni şehir kuracaklarını açıklamasının ardından olası bölgeler için birçok görüş ortaya atıldı. İstanbul'un Avrupa yakasında kurulacak yeni şehrin yeri belli: Arnavutköy... Anadolu yakasında kurulacak yeni şehrin yeri konusunda ise detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Erdoğan Bayraktarın işaret ettiği iki yerden biri olan Mudanya'yı ve bölgedeki gelişmeleri sizlere geçen haftalarda aktarmıştık. Bu hafta da Bayraktarın işaret ettiği ikinci yere, yani Karasu'ya gidip bölgedeki gelişmeleri yerinde araştırdık. Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ve bölgedeki gayrimenkul uzmanlarıyla görüşüp bilgi aldık. Sakarya üzerinden ulaşımın sağlandığı Karasu'ya, Karadeniz Sahil Yolu tamamlandığında İstanbul'dan bir saatte ulaşılabilecek.

 

Büyükşehir Olacak

Batı Karadeniz'in bitip, Marmara Bölgesi'nin başladığı noktada bulunan Karasu, Sakarya'ya bağlı altı mahalleli bir ilçe. 477 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Karasu, 2014'te büyükşehir kapsamına alınacak. Önümüzdeki yılın sonunda 30 köy ve 4 belde Karasu'ya bağlanacak.

Köyleriyle birlikte 55 bin kayıtlı nüfus bulunan Karasu'nun merkezinde 30 bin kişi yaşıyor. Geçim kaynağı ağırlıklı olarak turizm ve fındık. Tarım, ormancılık ve balıkçılık da yapılıyor. Türkiye'nin fındık üretiminin yüzde 40'ı Karasu, Kocaali ve Akçakoca'da gerçekleştiriliyor.

 

Limanın Yüzde 80'i Bitti

Karadeniz'in en büyük limanı Karasu'da inşa ediliyor. Günlük 10 bin ton yük kapasiteli limanın inşaatı yüzde 80 oranında tamamlanmış. 10 metre derinliğe sahip limanın Haydarpaşa Limanı'na alternatif olması ve Litvanya'nın Viking Projesi'nin merkezi olması planlanıyor. Litvanya, Belarus ve Ukrayna tarafından yürütülen bu proje, hem Türk ürünlerinin AB ülkelerine daha kolay ulaşımını hem de Ortadoğu ve Güney Kafkasya'dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden taşınmasını sağlayacak. Karadeniz'e açılan en büyük liman olacak olan Karasu Limanı'nın statüsü gümrük limanı olarak değiştirilmiş.

Karasu ve çevresindeki yatırımlar bu kadarla da sınırlı değil. İstanbul'u Batı Karadeniz'e bağlayacak demiryolu projesinin ilk etabı olan Arifiye-Karasu arası için çalışmalar hızla devam ediyor.

Bartın-Zonguldak-Ereğli-Akçakoca hattıyla orta Karadeniz'i de Karasu'ya bağlayacak olan demiryolu hattı, Karasu-Arifiye hattıyla ulusal demiryolu ağına katılacak. Bu projenin 2013 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

 

Özel Sektör Akın Ediyor

Özel sektör de bölgeye yatırım yapmaya başlamış. Kibar Holding, Karasu'nun Camitepe Köyü'nden 2 bin 300 dönümlük bir arazi satın almış. Bölgeye özel liman ve demir-çelik tesisi kurmayı planlayan Kibar Holding, yasal tüm izinleri almış ve temel atma aşamasına gelmiş.

Alman Liebherr kule vinçlerinin mümessili olan HCS Makina Mümessillik ve Ticaret de büyük bir arazi satın alarak Karasu'ya gelmiş. PPR plastik boru, kombi borusu, sıcak su boruları, sıhhi tesisat boruları ve PVC atık su boruları üreticisi Sanica Pipe (Boru), Karasu'da 500 dönümlük bir arazi almak istiyormuş.

Mazda'nın Türkiye distribütörü olduğu yıllarda fabrika kurma hayali kuran Mermerler Otomotiv, bu kez hayalini Karasu'da Chery fabrikası kurarak gerçekleştirecek. Murat Mermer, bin 800 dönümlük arazinin hazineye ait 530 dönümünün kendilerine verilmesi için Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne başvurmuş...

 

Özel Osb Kuruyorlar

500 dönümlük araziye sahip Karasu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ilçenin hemen girişinde ve neredeyse şehrin merkezinde kalmış. Ancak Karasu'daki şirketler de özel organize sanayi bölgesi kurmak için harekete geçmiş. Bisküvi üretici Saray Holding, Darıçayırı Köyü'nde 5 bin dönüm arazi üzerinde özel organize sanayi bölgesi kurmuş. Gaziantepli Gazi Metal, Karasu OSB'de soğuk haddehane fabrikası kurmuş.

 

Yuvalı'ya Şehir Kurulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'da birer milyonluk iki yeni şehir kuracağız" demiş ve kurulacak yeni yerleşim birimlerinin yeri konusunda spekülasyonlar yapılmıştı. Hükümet, Avrupa yakasında kurulacak 1 milyonluk yeni şehrin yerini Arnavutköy olarak belirledi. Anadolu yakısında kurulacak 1 milyonluk şehrin yeri ise henüz açıklanmadı.

İspiroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin ikinci 1 milyonluk şehri Yuvalı'ya inşa etmeyi planladıklarını anlatıyor. Yuvalı ise 2014 yılının başında Karasu'ya bağlanacak. Karasu'ya yapılacak yatırımlar konusunda Mehmet İspiroğlu'nun aktardığı son bilgi ise havalimanı projesi. Yıllar önce iflas eden EGS Holding'in 10 bin dönümlük arazisine havalimanı inşa edilmesi planlanıyormuş. İspiroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin ikinci 1 milyonluk şehri Yuvalı'ya inşa etmeyi planladıklarını anlatıyor. Yuvalı ise 2014 yılının başında Karasu'ya bağlanacak. Karasu'ya yapılacak yatırımlar konusunda Mehmet İspiroğlu'nun aktardığı son bilgi ise havalimanı projesi. Yıllar önce iflas eden EGS Holding'in 10 bin dönümlük arazisine havalimanı inşa edilmesi planlanıyormuş.

 

Sanayi ve Tarım Arazileri

Manavpınarı ve İhsaniye, Karasu'ya bağlandı. İhsaniye'nin deniz tarafı sanayi, güneyi ise depolama alanı olarak ayrılmış. Karadeniz Sahil Yolu'nda da ufak tefek değişiklikler yapılmış. Küçük Karasu Köyü'nün de Karasu'ya bağlanması bekleniyor.

Karasu'da imarlı arsaların metrekare fiyatı 300-600 TL arasında. Şehrin merkezinde metrekare fiyatları 2-3 bin TL'ye kadar yükseliyor. Mahalle aralarında metrekaresi 150-200 TL'den arsa bulmak mümkün. İhsaniye'de sanayi imarlı arazilerin metrekaresi 40-60, depolama alanı imarlı arazilerin metrekaresi ise 30 TL'den satılıyor. İnşa edilen limanın arkasındaki ticari alanlarda ise arazilerin metrekare fiyatı 100 TL'ye kadar yükselmiş. Hatta küçük parsellerin metrekaresi 150-200 TL'ye ulaşmış. Denizköy'de imarsız arazilerin metrekaresi 25-30 TL. Küçükkarasu ve Kuyumculu'daki tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi ise 30-50 TL arasında değişiyor.

Erdal Bıçakçı / Sakarya-Karasu Gayrimenkul Danışmanı "Havaalanı için arazi yapısı çok uygun"Karasu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edildi. İlk yerel seçimlerin ardından İl Özel İdaresi'nin yetkileri sona erecek. Karadeniz Sahil Yolu tamamlandığında İstanbul-Karasu 100 kilometre gibi kısa mesafeye sahip olacak. Şile-Kandıra-Kaynarca-Karasu hattında en geniş araziler Karasu'ya ait. EGS Holding döneminde düşünülüp istimlak edilmeye başlanan Serbest Şehir Projesi'nin içinde zaten havalimanı projesi vardı. Havalimanı için arazi yapısı çok uygun. Birçok sanayi kuruluşu son yıllarda Karasu'dan arazi talebinde bulunuyor. İyi bir planlamayla Karasu Türkiye'nin en popüler yeri olur. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu planlamayı bilimsel verilere dayanarak yapmalı. Yeni imar planında yerleşim, turizm ve sanayi alanları birbirinden ayrılmalı.

Özcan Kır / Kıroğlu Emlak -"30-35 bin TL'ye yazlık ev var" Mendirekler yapılırken kıyılarımızda erozyon yaşanması bizi üzdü. Karasu, turizm açısından önemli bir bölge. Yüzlerce müteahhit ve 200 kayıtlı emlakçı var. Yılda bin 500-2 bin ev inşa edilip satılıyor. Burada 30-35 bin TL'ye bile yazlık bir ev satın alabilirsiniz. 65-70 metrekarelik yazlık dairelerin fiyatı ise 80-90 bin TL civarında. Karasu'nun merkezinde bitmiş bir dairenin metrekare fiyatı 8-9 bin TL arasında. İlçemizde ağırlıklı olarak 3+1 tipi evler var.

Mehmet İspiroğlu / Karasu Belediye Başkanı "Karasu'da en kârlı yatırım gayrimenkul” Karasu'ya inşa edilen limanın Litvanya'nın "Viking Projesi" için merkez olması planlanıyor. 14 Körfez ülkesinin büyükelçileri geçtiğimiz günlerde gelip limanı ziyaret etti. Karadeniz Sahil Yolu'nun inşaatı bittiğinde İstanbul-Karasu arası 1 saate düşecek. Şile Otobanı'na bağlanacak Karadeniz Sahil Yolu, üçüncü boğaz köprüsüyle Avrupa yakasına geçecek. Melen Projesi'nden faydalanamıyoruz ama Karasu'nun 100 yıl su sıkıntısı yok. İstanbul'un arka bahçesi gibiyiz. Karasu'da şu an en karlı yatırım gayrimenkul.