Yukarı Çık

Karasu Gelecekte Nasıl Bir İlçe Olacak

Karasu, 50 binden fazla nüfusu ile gelişmekte olan bir ilçe. Ekonomisi tarım ve turizme dayalı. Her alanda yatırım yapılabilecek bir ilçe. Turizme yönelik önemli yatırımlar olmasa da ilçede turizm gelişimini yıldan yıla sürdürüyor.

Yıllardan beri balıkçılık yapılan ilçede 100 balıkçı teknesinde 600'e yakın insan çalışıyor. İlçede önemli bir yatırım olarak faaliyet gösteren tersanede üretimine başlanan ilk geminin yapımı da tamamlanmak üzere.

Her ne kadar verimliliği tartışılsa da en kısa sürede tamamlanmasına çalışılan Liman, Karasu ve bölge ekonomisine önemli katma değer sağlayacak.

Proje aşamasında olan demiryolu hattının da ilçeye kadar uzatılması ile ilçenin ulaşımda çok önemli bir ayağı da tamamlanmış olacak.

lçeye kurulması için çalışmaları devam eden organize sanayi bölgesine ise özellikle İstanbul'dan daha şimdiden yoğun bir talep var. Zaten yakın bir gelecekte Karasu İstanbul'un yoğun baskısı altında olacak. İstanbul'da sıkışan sanayinin ilk geleceği yerlerden biri de Karasu. Karasu her alanda yatırıma açık bir ilçe ama ilçenin sivil inisiyatif grubu bu konuda son derece hassas ve duyarlı davranıyor. 40-50 kişiden oluşan Karasu sivil inisiyatif grubunun baskıları sonucu, Karasu'ya kurulması düşünülen kömürle çalışan termik santralın kurulmasına engel olundu. Sivil inisiyatif grubu genel sekreteri Şakir Şen'e göre bu konuda başarı sağlanmasının en önemli nedeni, sivil inisiyatif grubu Karasu'nun menfaatlerinde birleşti ve bu işi başardı. Eğer bu birlik be beraberlik devam ederse Karasu gelecekte yaşanabilir bir ilçe olacak. Karasu'nun gelişimi için her yatırıma "Evet" demek gelecekte telafisi mümkün olmayan sorunları da kabul etmek anlamına geliyor. Bu nedenle Karasu sivil inisiyatif grubuna her zamankinden daha fazla görev ve sorumluluk düşüyor.